Sigurnost na internetu za vrijeme rada od kuće

Američki SANS institut (referentan za pitanja informacijske sigurnosti) objavio je paket edukacijskih materijala s ciljem povećanja svjesnosti o sigurnosnom aspektu rada od kuće. Materijali su namijenjeni svima koji rade od kuće, no uključuju i vrlo korisne savjete za roditelje i djecu, dajući vrlo konkretne smjernice kako povećati sigurnost u vrijeme kada prilike nalažu internet kao jedini način komunikacije u poslovnoj, privatnoj i školskoj svakodnevnici.

Spomenuti materijal dostupan je na poveznici:

Središnja knjižnica zatvorena za korisnike

Središnja knjižnica FBF-a zatvorena je za posjet korisnika zbog protuepidemijskih mjera u širenju virusa COVID-19.

Sva posuđena knjižnična građa bit će produžena do daljnjega.

Molimo vas da sve upite šaljete na pgasparac@pharma.hr .

_________________________________________________________________________________________________________

Sci Finder-n - otvoren pristup

Za Sveučilište u Zagrebu otvoren je pristup na SciFinder-n u izdanju Chemical Abstracts Service (CAS), ogranka Američkog društva za kemiju American Chemical Society (ACS).

Baza će biti dostupna Sveučilištu u Zagrebu do 31.12.2019., a zatim će pristup bazi biti proširen na nacionalnu razinu. Detaljnije informacije bit će objavljene nakon završetka postupka javne nabave početkom siječnja 2020. godine.

Nabava e-izvora za 2020. godinu: Projekt e-Izvori

Na temelju zaključaka sjednica Savjetodavnog povjerenstva održanih 30.04.2019., 03.06.2019. i 02.07.2019., u 2020. godini nabavljat će se sljedeći e-izvori financirani sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru Projekta e-Izvori:

Annual Reviews

APS Journals

CAB Abstracts

Cambridge Journals Online

EconLit

Evidence-Based Medicine Reviews (EBMR)

HeinOnline: HeinOnline Academic Core, Foreign and International Law Resources Database (FILRD), Kluwer Law International Journal Library, Index to Foreign Legal Periodicals (IFLP)

INSPEC

IOPScience extra

JSTOR: Arts & Sciences I – XV

Karger eJournal Collection

MathSciNet

PsycINFO

RSC Gold

Scopus

Springer Nature Journals Complete Collection

Taylor & Francis Journal Collection: Social Science & Humanities Library, Science & Technology Library, Medical Library

Web of Science Core Collection, Web of Science Citation Connection, Journal & Highly Cited Data

Wiley Standard Journals Collection: Social Sciences & Humanities, Science, Technology & Medicine

Lista e-izvora koji će se nabavljati sredstvima državnog proračuna utvrdit će se u prosincu 2019. godine nakon objave državnog budžeta.

Otvoren pristup – Oxford Journals

Dostupan je pristup na Oxford Journals na nove naslove, u okviru zbirki Humanities and Social Sciences i Science, Technology and Medicine.

Budući da je postupak javne nabave za ovu zbirku e-časopisa još u tijeku, izdavač je otvorio probni pristup u trajanju od 90 dana (do 28. kolovoza 2019.) do potpisa ugovora.

Privremeni pristup na bazu JoVE (Journal of Visualized Experiments)

Sveučilište u Zagrebu ima privremeni pristup na bazu JoVe na poveznici https://www.jove.com/access .

JoVE je znanstveni časopis sa značajnim čimbenikom utjecaja (Journal Impact Factor – JIF) u STEM područjima, a sadrži više od 10.000 video-članaka s prikazima eksperimentalnih metoda istraživanja iz najboljih svjetskih laboratorija podijeljenih u 13 kategorija u okviru biomedicine, prirodnih, tehničkih i biotehničkih znanosti.

JoVE uključuje i bazu podataka Science Education namijenjene prvenstveno studentima, a sadrži više od 1.000 video zapisa u kojima se obrađuju temeljni znanstveni pojmovi i koncepti te istraživačke tehnike u područjima biologije, kemije, znanosti o okolišu, psihologije, biomedicine,  tehničkih i biotehničkih znanosti.

Pristup traje do 25. ožujka 2020.

Cambridge University Press – besplatna objava znanstvenih radova hrvatskih autora u otvorenom pristupu

U okviru pretplate na časopise Cambridge University Press u 2020. godini sklopljen je Read & Publish ugovor koji omogućava hrvatskoj akademskoj i znanstvenoj zajednici uključenoj u ovu pretplatu objavljivanje neograničenog broja radova u otvorenom pristupu bez dodatnih troškova objave (APC – Article Processing Charge).

Radovi predani od strane autora za korespondenciju ispunjavaju uvjete za objavu u otvorenom pristupu prema ovom sporazumu na dan kad je članak prihvaćen za objavu, od 1. siječnja 2020. do 31. prosinca 2020. godine.

Detaljne upute procesa objave radova u otvorenom pristupu za autore i kontakt osobe na pojedinim ustanovama preuzmite na poveznici: http://baze.nsk.hr/wp-content/uploads/2020/02/Cambridge-OA-Journals-Workflow_Touch-Free_Feb-2020-_External.pdf