Farmaceutski-biokemijski fakultet

Sveučilište u Zagrebu
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
od 1882. godine

HR.3.2.01-0119: Utjecaj glikozilacije transferina na vezivanje željeza - GlyTransFer

Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

 

Ukupna vrijednost projekta: 687.840,00 kn

Projekt je u iznosu 100% financirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u sklopu poziva Istraživačke stipendije za profesionalni razvoj mladih istraživača i poslijedoktoranada.

Razdoblje provedbe: srpanj 2015. – listopad 2016.

 

Svrha i opravdanost

Ograničena izdvajanja za znanost u Republici Hrvatskoj uzrokuju slab interes mladih stručnjaka za znanstveni rad nedostatnim financiranjem početnih znanstveno-istraživačkih projekata. Cilj ovog projekta je povećati konkurentnost mladih istraživača i poslijedoktoranada provođenjem inovativnog temeljnog znanstvenog istraživanja iz područja kemije, biokemije i glikoproteomike na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu prema najvišim međunarodnim standardima, čime se povećava mogućnosti za razvoj karijere istraživača i njihovo jače uključivanje u Europski istraživački prostor.

 

Opis istraživanja

Ovim projektom predviđeno je temeljno istraživanje utjecaja glikozilacije transferina (glavnog prenositelja željeza u ljudskom organizmu) na ravnotežu i kinetiku vezivanja željeza spektrofotometrijskim i elektrokemijskim metodama. Ukratko, nakon apsorpcije u želucu, ljudski organizam koristi proteine iz porodice transferina koji zadržavaju željezo u topljivom obliku i prenose ga kroz organizam. Većina transferina su topljivi glikoproteini koji se sastoje od jednog lanca sa 700 aminokiselinskih ostataka (proteinski dio) i heterogenog sadržaja sijalinske kiseline (glikanski dio sa različitim stupnjem razgranatosti strukture). Tijekom upalnih promjena nakon sinteze aminokiselinskog dijela koji je kodiran genetski dolazi do post-translacijske promjene glikozilacije transferina. Pritom udio nesijaliniziranog transferina postaje značajno povišen, osobito u septičnih bolesnika. Porast udjela desijaliniziranog transferina utječe na jetreni unos željeza kao i vrijeme poluraspada transferina.

Svaka promjena u razmjerno velikom glikanskom dijelu transferina može imati značajan utjecaj na konstantu vezivanja željeza te vezivanje za transferinski receptor ciljnih stanica. Mehanizam vezivanja i otpuštanja željeza povezan je s njegovim redoks potencijalom zbog činjenice da je vezanje Fe(III) oko 1012 puta jače od vezanja Fe(II), što znači da promjena oksidacijskog stanja vezanog željeza iz 3+ u 2+ olakšava njegovo otpuštanje iz kompleksa s transferinom. Redoks potencijal željeza vezanog za transferin ovisi o različitim faktorima (npr. pH, sinergijski anion, itd.). Promjenom glikozilacije transferina također može doći i do značajne promjene redoks potencijala.

 

Rezultati

Ovim projektom osigurani su preduvjeti za znanstvenu izvrsnost i ojačane kompetencije 3 mlada istraživača i poslijedoktoranada u području istraživanja i razvoja, prvenstveno povećanjem zaposlenosti i poboljšanjem uvjeta rada u smislu opreme i drugih resursa te uklanjanja prepreka njihovoj mobilnosti.

Provedeno istraživanje je značajna referenca svim istraživačima i pridonijet će budućem znanstveno-istraživačkom razvoju zahvaljujući povećanoj konkurentnosti i prepoznatljivosti. Profesionalni razvoj istraživača osobito je potaknut provedenim studijskim boravcima 3 mlada znanstvenika na vodećim međunarodnim znanstvenim institucijama (Sveučilište Friedrich-Alexander, Njemačka; Sveučilište Ludwig-Maximilians, Njemačka; Sveučilište Duke, SAD).

Usavršavanje 3 mlada znanstvenika u istraživačkom području područja kemije, biokemije i glikoproteomike te prijenos stečenog znanja i ekspertiza budućim istraživačima od velikog su značaja za razvoj i znanstveno profiliranje RH i FBF-a kao znanstveno-istraživačke ustanove. Provedene popularizacijske aktivnosti doprinose njihovim kompetencijama u prenošenju znanja i razvoju edukacijskih vještina.

Projektom je provedena edukacija 2 istraživača za pripremu i upravljanje projektima EU, čime su ojačani njihovi kapaciteti za povlačenje financijskih sredstava iz fondova EU i ostalih financijskih izvora te omogućen nastavak i proširenje njihove znanstvene djelatnosti. Sudjelovanjem na projektu istraživači su se upoznali i sa poslovnim planiranjem projekta uključivanjem u izradu projektnih izvješća, praćenje rokova i evidenciju troškova te upoznavanje sa dobrom laboratorijskom praksom pod stručnim nadzorom mentora i voditelja. Na taj način omogućeno je osamostaljivanje istraživača, uključujući i suradnju s poslovnim sektorom.

Sve navedeno povećava mogućnosti za razvoj karijere istraživača i njihovo uključivanje u Europski istraživački prostor i potvrđuje ostvarenost definiranih projektnih ciljeva:

  1. Ojačane istraživačke kompetencije mladih istraživača i postdoktoranada na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kroz provedbu konkurentnog znanstvenog istraživanja na temu utjecaja glikozilacije transferina na vezivanje željeza.

Identifikacijski broj, ime i jedinica pokazatelja

Ciljna vrijednost

Ostvarena vrijednost

HR.3-007 Broj istraživača kojima je pružena potpora (M)

3

3

rukopis znanstvenog rada na temu utjecaja glikozilacije transferina na ravnotežu i kinetiku vezivanja željeza u koautorstvu istraživača kojima je pružena potpora

1

1

broj istraživača koji su stekli iskustvo u konkurentnom znanstvenom istraživanju

3

3

broj istraživača koji su se stručno usavršavali na vodećim svjetskim znanstveno-istraživačkim ustanovama

3

3

 

 

2- Povećano znanje i vještina za pripremu i provedbu projekata EU mladih istraživača i postdoktoranada.

Identifikacijski broj, ime i jedinica pokazatelja

Ciljna vrijednost

Ostvarena vrijednost

broj istraživača koji su stekli certifikat za pripremu i upravljanje projektima EU

2

2

broj pripremljenih projektnih prijedloga od strane mladih istraživača i postdoktoranada za fondove EU

1

1

 

 

  1. Povećana vidljivost i prepoznatljivost istraživača te povećane mogućnosti njihovog uključivanja u europski istraživački prostor (ERA).

Identifikacijski broj, ime i jedinica pokazatelja

Ciljna vrijednost

Ostvarena vrijednost

broj znanstvenih časopisa kojima je znanstveni rad poslan na objavu

1

1

broj međunarodnih konferencija na kojima je predstavljen rad istraživača kojima je pružena potpora

1

1

 

 

  1. Diseminacija rezultata i informiranje javnosti o provedbi projekta.

Identifikacijski broj, ime i jedinica pokazatelja

Ciljna vrijednost

Ostvarena vrijednost

sudjelovanje na javnim događajima sa svrhom popularizacije znanosti

2

2

izrada, postavljanje i održavanje mrežne stranice projekta

1

1

 

 

Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

 

     Ulaganje u budućnost

     Europska unija