Naziv projekta: Razvoj naprednih analitičkih metoda za lijekove i biološki aktivne tvari u liječenju upalnih bolesti crijeva

Akronim: IBDAnalytics

Broj projekta: UIP-2017-05-3949

Trajanje projekta: 1.1.2018.-31.12.2022.

Voditelj: dr. sc. Ana Mornar Turk, izv. prof.

Suradnici na projektu:

doc. dr. sc. Miranda Sertić  (Farmaceutsko-biokemijski fakultet)

dr. sc. Maja Friščić (Farmaceutsko-biokemijski fakultet)

Doktorand (bit će imenovan naknadno)

Sažetak

Kronične upalne bolesti crijeva u svoja dva osnovna fenotipa, Crohnovoj bolesti i ulceroznom kolitisu, su relapsirajuće bolesti gastronitestinalnog trakta, čija etilologija i patogeneza su još uvijek slabo poznate.

Odabir farmakoterapije ovisi o proširenosti  i smještenosti bolesti, neželjenim popratnim pojavama i cijeni liječenja. Budući da smanjuju potrebu za koritikosteroidima, imunomodulatori su najčešće propisivani lijekovi u liječenju upalnih bolesti crijeva. Liječenje s monoklonskim protutijelima omogućava liječenje visoko specifičnim i neposrednim mehanizmom djelovanja, ali visoka cijena utječe na učestalost primjene ove skupine lijekova.

Budući da upalni procesi u crijevima narušavaju resorpciju vitamina i minerala, pacijentima se preporuča njihova suplementacija tijekom farmakoterapije. Štoviše, nedostatak folne kiseline povećava rizik razvoja tumora kod pacijenata oboljelih od upalnih bolesti crijeva.

Velik broj pacijenata oboljelih od upalnih bolesti crijeva smatra dodatke prehrani koje sadrže biljne ekstrakte sigurnim i prirodnim načinom liječenja te učestalo koriste dodatke prehrani koji sadrže indijski tamjanovac, justiciju i kurkumu.

Glavni cilj predloženog istraživanja je razviti nove instrumentalne analitičke metode za kontrolu kvalitete lijekova i dodataka prehrani koji se koriste u liječenju upalnih bolesti crijeva.

Kako bi se poboljšala suradljivost pacijenata predložit će se nove fiksne kombinacije imunosupresiva i folne kiseline. Razvit će se metode za ispitivanje farmakokinetike, kontrole kvalitete i terapijskog praćenja koncentracije lijeka.

Razvit će se i analitičke metode za određivanje aktivnih i toksičnih tvari u biljnim dodacima prehrani te će se metode primijeniti za procjenu kvalitete dodataka prehrani na hrvatskom tržištu.

Konačno, razvit će se 2D-SE-RP-HPLC/DAD tehnika za određivanje monoklonskih protutijela i njihovih onečišćenja u biološkim i biosličnim lijekovima.

Projektne aktivnosti - događanja, znanstveni skupovi, publikacije

Radionice

1. Mario Livio Jeličić i Edvin Brusač sudjelovali na radionici ˝Razvoj i validacije analitičkih metoda u tekućinskoj kroimatografiji˝, 27.-29. studenog 2018., Biocentar, Zagreb, Hrvatska

Posterska priopćenja

1. Mornar, Ana; Amidžić Klarić, Daniela; Nigović, Biljana; Rebrina, Anica; Klarić, Ilija; Turk, Nikša.

COMPARISON OF DIFFERENT SORBENT MATERIALS FOR SOLID-PHASE EXTRACTION OF IDB DRUGS AND FOLIC ACID IN HUMAN PLASMA, XII. susret mladih kemijskih inženjera, 22.-23. veljače 2018., Zagreb, Hrvatska

1. Brusač, Edvin; Mornar, Ana; Nigović, Biljana. In silico ADME PROFILING OF IBD DRUGS AND NUTRIENTS, XII. susret mladih kemijskih inženjera, Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa, 22.-23. veljače 2018., Zagreb, Hrvatska

Pozvana predavanja

1. Brusač, Edvin; Amidžić Klarić, Daniela; Nigović, Biljana; Klarić, Ilija; Mornar, Ana. RAZVOJ LC-DAD-MSn METODE ZA ISTOVREMENO ODREĐIVANJE LIJEKOVA KORIŠTENIH U TERAPIJI UPALNIH BOLESTI CRIJEVA I FOLNE KISELINE U TABLETAMA, Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2018), 2. lipnja 2018., Zagreb, Hrvatska
  2. Mornar, Ana; Brusač, Edvin; Amidžić Klarić, Daniela; Nigović, Biljana. THE THROUGHPUT CHALLENGES IN ADME INVESTIGATION OF IBD DRUGS AND NUTRIENTS USING LIQUID CHROMATOGRAPHY AND in silico METHODOLOGIES, 18th International Chromatography School, 14.-15. lipnja 2018., Zagreb, Hrvatska
  3. Mornar, Ana; Brusač, Edvin; Amidžić Klarić, Daniela; Nigović, Biljana; Klarić, Ilija; Turk, Nikša.

IMMUNOSUPPRESSIVE THERAPY FOR IBD PATIENTS: TIME FOR AN IMPROVED APPROACH?, World Conference on Analytical and Bioanalytical Chemistry Understanding the Importance and Impacts of Analytical & Bioanalytical Chemistry, 23.-24. srpnja 2018., Barcelona, Španjolska

Studentski radovi

1. Anica Rebrina, OPTIMIZACIJA PREDOBRADE UZORAKA EKSTRAKCIJOM ČVRSTOM FAZOM ZA ODREĐIVANJE AZATIOPRINA, 6-TIOGVANINA I FOLNE KISELINE, 2018. (diplomski rad, mentor: Ana Mornar Turk)
  2. Edvin Brusač, NOVA HPLC-DAD-MSn METODA ZA ODREĐIVANJE IMUNOSUPRESIVA KORIŠTENIH U TERAPIJI UPALNIH BOLESTI CRIJEVA I FOLNE KISELINE U TABLETAMA I PLAZMI, 2018. (studentski rad nagrađen Rektorovom nagradom, mentor: Ana Mornar Turk)